نیوشا فارسی‌ویپ نخستين و تنها سامانه تلفن‌گویای‌ هوشمند‌ گفتاری در زبان فارسی است که علاوه بر پشتيبانی از کليه قابليت‌های سيستم‌های تلفن‌گويای کلاسيک (مبتنی بر  Touch Tone) دارای قابليت استفاده ازفناوری پردازش گفتار هم به‌صورت VoIP هم به صورت PSTN داراست.

گروه فارسی ویپ با همکاری شرکت عصر گویش پرداز (لینک به سایت شرکت)، استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی تشخیص گفتار (Speech Recognition)، متن خوان (Text-to-Speech) و تشخیص هویت از روی صدا (Speaker Recognition) را در راه‌کارهای خود قرار داده است.

این قابلیت‌های هوشمند با استفاده از محصولات نویسا‌ (صدا به متن)، آریانا (‌متن به گفتار)‌ و شناسا (تشخیص هویت‌ گوینده‌ از ‌روی ‌صدا) در سامانه تلفنی قرار می‌گیرد. با استفاده از قابليت تشخيص گفتار فارسی در نیوشانت فارسی‌ویپ، تماس‌گيرنده می‌تواند درخواست خود را به سامانه تلفن‌گويا به صورت گفتاری بيان نمايد و سامانه از روی صحبت وی، فعاليت موردنظر را تشخيص دهد. به عنوان مثال می‌تواند اسم يک فرد را بيان کند و نيوشا بعد از تشخيص اسم، تماس گيرنده را به داخلی آن فرد وصل کند. به کمک تبديل نوشتار به گفتار، نیوشا فارسی‌ویپ قادر است متون مختلف را به گفتار تبديل نمايد که منجر به انعطاف‌پذيری بسيار بالای سامانه تلفن‌گويا در تغيير دادن متون به جای صداهای از قبل ضبط شده و کاهش هزينه‌های توليد می‌شود.        

 سامانه نیوشا فارسی‌ویپ قادر به تشخيص هويت يا تاييد هويت فرد تماس‌گيرنده از روی صدای وی می‌باشد.  از اين قابليت می‌توان به عنوان يک روش برای شناسايي افراد تماس گيرنده به کمک رمز صوتی و برای بالا بردن امنيت   بهره گرفت. استفاده از اين قابليت‌های هوشمند مبتنی بر گفتار، علاوه بر آسان‌تر کردن ارتباط مشتری با سيستم‌های تلفنی، کاهش هزينه و کاهش زمان تماس، افزايش امنيت و ارائه بهتر سرويس‌ها را به دنبال دارد و با توجه به جديد و جذاب بودن تکنولوژی، باعث ايجاد رضايت و اثرگذاری زياد بر تماس‌گيرنده می‌شود. علاوه بر موارد فوق، نیوشا فارسی‌ویپ تمام ويژگی‌های مرکز تلفن‌های سنتی را داراست و علاوه برآن مزايای عمده ديگری دارد که از جمله آنها می‌توان ارتباط با مشترکين از طريق شبکه داخلی، استفاده از گوشی‌های تلفن نرم‌افزاری، ایجاد شماره‌های داخلی نامحدود، امکان ضبط مکالمات، برقراری ارتباط تصويری، انتقال خطوط و کاهش چشمگير هزينه‌های برقراری ارتباط اشاره کرد.

در این راستا یکی از تکنولوژی‌هایی که به منظور ایجاد ارتباط به عنوان زیر ساخت در بستر شبکه استفاده می‌شود مرکز تلفن مبتنی بر ویپ می‌باشد. مراکز تلفنی ویپ به اغلب به دو شیوه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری پیاده‌سازی می‌شوند. در روش نرم‌افزاری از کامپیوتر به عنوان سرور ویپ استفاده شده و نرم‌افزارهایی مانند استریسک (Asterisk)، الستیکس (Elastix)، فری‌سوئیچ (FreeSWITCH)، 3CX و ... روی آن اجرا می‌شود. در روش سخت‌افزاری نیز شرکت‌های مختلفی سامانه‌های ویژه خود را ارائه می‌دهند همانند سیسکو (Cisco)، پاناسونیک یا مایتل (Mitel). برای کاهش هزینه، شرکت‌های کوچک و متوسط از سخت‌افزارهای متناسب با حجم تماس پایین استفاده می‌نمایند. در این راستا فروشگاه فارسی‌ویپ مرکزتلفن‌های متنوعی را همچون PBX220، PBX210 ارائه می‌دهد. کارکرد این مرکز به نحوی است که تمامی ویژگی‌های یک سرور داخلی را دارا بوده و امکان برقراری تماس‌های تلفنی و تبدیل تلفن‌های شهری به داخلی را انجام می‌دهد.

از دیگر امکانات این فناوری، استفاده از SoftPhone ها می‌باشد که در عمل می‌توانند به عنوان یک تلفن مستقل با تمامی امکانات به صورت رایگان استفاده شوند. همچنین توسط ویژگی بی‌سیم این دستگاه می‌توان از گوشی‌های هوشمند همراه نیز به عنوان تلفن داخلی استفاده نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران فنی فارسی‌ویپ تماس بگیرید.